• 1899 yılında dünyaya gelmiş bir müderris çocuğu olan ‘Abdullah Erdebil,’ 1922 Mudanya Mütakeresinin son bulmasıyla vatani görevi olan askerlikten terhis olarak Buldan’da ticari hayatına başlamıştır.

  • Abdullah Erdebil, Ege bölgesinin iş merkezi olan İzmir vilayetinden satın aldığı manifatura eşyası pazarlayarak yaptığı kasaba esnaflığını, ilerisini düşünerek 1942 yılında İstanbul’a taşımıştır.

  • Zor günlerin yaşandığı İkinci Dünya savaşının devam ettiği bu yıllarda bütün zorlukları göze alan ‘’Abdullah Erdebil’’, iş hayatını Sultanhamam’a taşıyarak önceleri Denizli, Gaziantep ve Bursa’dan getirttiği kullanım mallarını Türkiye’nin o günkü 67 vilayetiyle ticari ilişkiler kurarak İstanbul tüccarı ünvanıyla devam ettirmiştir. Abdullah Bey değişen ekonomik ve siyasi düzene uygun hareketle 1950 yılında üretime başlamıştır.

  • 1953 yılında Buldan bezi dokumalarını boyatarak ‘’Taç Marka’’ renkli hasse imalatı ile üretici durumuna gelinmiştir.

  • 1954 yılında Zeytinburnu’nda kiralanan atölyede fantezi mallar dokumaya başlayarak Rusya ile İngiltere’den manifatura ithalatı yapmasıyla beraber bereketli yıllara geçilmiştir.

  • 1958 yılına kadar imalat sektörüne ağırlık verilerek yapılan üretim, 1958’de Bursa’ya taşınmış; Üretim grubunun yöneticisi kardeşlerden Yahya Bey, İstanbul satış grubunun yöneticisi Ahmet Bey, İşletmelerin Yönetim sorumlusu Mustafa Bey ekonomik büyümeye ayak uydurarak sorumluluğu almışlardır.

  • Aile şirketi olma yolunda ilk adım 1958 yılının başında ‘’Abdullah Erdebil ve Ortakları Koll. Şti.’’ isim değişikliği ile atılmış, diğer taraftan Bursa’da üretim müessesesi ‘’Ersen Adi Kom. Şti.’’ adı ile müstakil bir şirketin üretim yapmaya başlamasıyla, üretilen tekstilin Bursa piyasasında da pazarlanması için İç Koza Han’da Bursa’daki Erdebil’den esinlenerek ‘’Berteks Adi Kom. Şti.’’ adı ile üçüncü ticari kuruluş tesis edilmiştir. Kendi imkanlarıyla Bursa’da özel imalat yaparak kendisini yetiştiren ‘’Timur Noyan’’ kazandığı özgüven ile 1977 yılında Bursa işlerinin başına geçmiştir.

  • Bursa piyasasında hızla büyüme kararı alan ‘’Timur Noyan,’’ 1983 yılında mevcut şirketleri toplayarak ikiye ayırma kararı almıştır. Bu doğrultuda İstanbul’daki tekstil faaliyetlerini ‘’Erdebil Tekstil San. Tic. A.Ş.’’ adı ile; Bursa’daki iki şirketi de ‘’Berteks San. Ve Tic. A.Ş.’’ adı altında birleştirerek Anonim şirketler hukuku çerçevesinde yürütmeye başlamıştır.

  • 1984 yılı itibariyle sanayi alanında büyümek için verilen teşviklerle Türkiye ve Dünya’da tekstil sektöründe gelişim gösteren Berteks ailesi; üçüncü kuşak nesil fertlerinde Murat Erdebil ve Ersin Erdebil; dördüncü kuşak nesil fertlerinden de Berk Noyan ve Burcu (Noyan) Erdebil ile Berteks şirketler grubu olarak yoluna devam etmiştir.

  • 2000'li yıllar itibari ile sektörde hakettiği konuma yerleşen Berteks Şirketler Grubu; sürekli gelişim ve büyüme hedefleri doğrultusunda teknolojik alt yapısını oturmuş ve inovasyon çalışmalarına başlamıştır.

  • Yönetim Kurulu Başkanı Berk Noyan önderliğinde kurulan Ar-Ge Merkezi'nde yapılan çalışmalar ve geliştirmeler ile sektördeki liderliğini pekiştirmiştir.